Manuální technika:

Pokud se budeme chtít zaměřit spíše na „povrchové“ ošetření fascií, můžeme použít rychlejších pohybů a menšího tlaku – toto přispívá k posílení a tonizaci vaziva.

Pro hlubší ošetření a především pro rehydrataci fascií je však třeba vyvinout na danou oblast velmi silného tlaku a pohyb provádět velice pomalu, téměř po milimetrech.
Směr ošetření není až tak důležitý, ale pro efektivní ošetření je velice důležité danou oblast takto ošetřit ve více směrech a ideálně i úhlech.
Můžeme sice zvolit směr odtoku lymfy k jejímu podpoření, ale pro rehydrataci fascií to není nutné, jelikož 90% vody proudí do žilního systému a pouze 10% do lymfatického systému.

Při této terapii je vhodné pravidelně měnit i směry a úhly ošetření, jelikož pokud se terapie provádí stále pouze jedním směrem, tak může být v budoucnu ošetření postupně méně efektivní.
Jako jeden z možných postupů při ošetření lze zvolit variantu, při které dané místo ošetříme např. 3x po sobě, ale pokaždé v jiném směru.

Myšlenka spočívá v tom, že touto manuální terapií se upravují kolagenová vlákna a fibroblasty tak produkují čerstvou kyselinu hyalurnovou, která na sebe váže vodu a fascie může díky tomu opět hladce „klouzat“.


Pro snadnější práci při manuální technice můžeme zvolit některé užitečné pomůcky.


Kontraindikace:

horečka
otoky
porucha imunitního systemu
rakovina
kožní léze
trauma
zánět šlach a žil
infekce
poruchy srážlivost krve (na zvážení)